2150 NLM vokser hurtigst

konditag lueders crossfitKlubben 2150 Nordhavn Løb & Motion (2150 NLM) er blandt de hurtigst voksende motionsklubber i København.

Det skriver bladet idrætsorganisationen DGI på sin hjemmeside.
I klubben, som startede i 2017, løber man sammen, dyrker CrossGym på konditaget Lüders, laver yoga og forskellige sociale arrangementer. Medlemmerne er fra Nordhavn, Amerika Have og det nærmeste Østerbro. Alene i år er medlemstallet steget fra 60 til cirka 90. I artiklen på DGis hjemmeside fortæller foreningens formand Per Bodholdt, at klubbens udvikling især skyldes en stærk markedsføringsindsats, en informativ og inddragende bestyrelse og et super populært nyløberhold.
”Jeg håber, at vi kan udvikle et fællesskab, hvor ALLE kan være med og få det ud af træningen, de selv ønsker. Vi har ikke ambitioner om flere hundrede medlemmer, men satser på kvalitet i træningen”, siger han.
2150 Nordhavn Løb & Motion findes på facebook. Man kan også skrive til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Et medlemskab af klubben koster 300 kr. pr. halve år.

NYHEDSBREV

Bestil nyhedsbrev her, og få et hurtigt overblik over seneste nyheder. Vi udsender det et par gange om måneden.

    NORDHAVN AVIS  

  Mail: kontakt(at)nordhavn-avis.dk┃Telefon: 31 15 30 40 ┃CVR 29253315 ┃c/o Bydelsaviserne, Arne Jacobsens Allé 15, DK 2300 S.

FOR ANNONCØRER     NYHEDSBREV     E-AVIS    VELKOMMEN