Medlemmerne strømmer til kajakklubben

kajak nordhavn snapseedIdrætsforeningerne har mistet medlemmer i corona-året, men ikke i Kajakklubben Nordhavn 2150. Siden sidste år er medlemstallet steget med 25% fra 240 til 300.

Det er 3. år i træk at kajakklubben har medlemsfremgang. Klubben som blev grundlagt i 2017 har i dag 300 medlemmer.

"Vi kan snildt mærke, at flere og flere danskere dyrker motion i naturen. Vi har haft medlemstilgang siden vi startede. Vi oplever, at vores medlemmer har stor glæde af vores brede udvalg af aktiviteter og nyder godt af vores lokation,” siger Thomas Bonde, bestyrelsesformand i Kajakklubben Nordhavn 2150.

Siden klubben blev stiftet, er det nye klublokale i Aktivitetshuset kommet til, og antallet af kajakker stiger stødt. Sidste år investerede klubben i surf skis, så man nu råder over både SUP, havkajak og surf ski.

"Vi arbejder aktivt for at præsentere vores medlemmer for de forskellige bådtyper. Når vores havkajak-roere har bestået deres IPP2-certificering, præsenterer vi dem for surfskiens muligheder. Og når vores unge mestrer SUP Boardet, præsenterer vi dem for glæden ved havkajaken,” siger Thomas Bonde.

Medlemsbølgen og den stigende interesse for vandsport er et fænomen ,som er ikke blot er forbeholdt Kajakklubben Nordhavn 2150. Selv i et år, hvor foreninger har skulle tilvænne sig forsamlingsloft og skiftende restriktioner, så har kano og kajakklubber formået at fastholde og tiltrække nye medlemmer, så der er medlemsfremgang for 19. år i træk. Det samlede medlemstal for Dansk Idrætsforening (DIF) og DGI er steget til 31.383 medlemmer fra 31.236 sidste år.

DEBAT:

  • Nervepirrende støj fra metroen

    henrik saleeKære Metro, Stort tillykke med 1 års fødselsdagen, du blev nok født lidt for tidlig i forhold til dit kald, der køres alt for meget med tomme vogne, både om dagen, i aften- nattetimerne og her i påsken var det helt vildt med forgæves afgange.

  • Musik på Sandkaj og Konditaget

    richard sandmandI Nordhavn Avis har I skrevet om musik på Sandkaj. I har nævnt, at det drejer sig om at få brugerne til at dæmpe musikken. Det er en misforståelse.

NORDHAVN AVIS • C/O BYDELSAVISERNEARNE JACOBSENS ALLE 15,1.DK 2310 ORESTAD
TEL: +45 31153040MAIL: KONTAKT(AT)NORDHAVN-AVIS.DK